Finanční gramotnost je potřeba pěstovat již od základní školy

.


Problémem mnoha dnešních lidí se stávají dluhy. Do takových nepříjemných finančních potíží se lidé dostávají především proto, že jsou finančně negramotní. Půjčují si peníze, protože jim to připadá snadné a mají pocit, že je to stejné, jako by nenadále zbohatli.
pyramida z cihel

Kupují si spotřebiče, které nutně nepotřebují, a posléze je nedokážou splácet. Mnoho lidí čelí dluhové spirále a potácí se mezi věřiteli. Vždyť téměř polovina Čechů má dluhy, a zdaleka se nejedná pouze o klasickou hypotéku na dům. Jak je tedy vidět, finanční gramotnost by se měla co nejdříve dostat na pořad škol, neboť hrozí, že špatné návyky hospodaření s penězi se budou mezi jednotlivými generacemi přenášet.
růžové prasátko


Co tedy můžete dělat proto, abyste nespadli na finanční dno?


V každém případě nežijte na dluh. Pokud na něco nemáte peníze, tak si to zkrátka nekupujte a nenechejte se nachytat na zdánlivě výhodné úvěry. Ty vám blahobyt nezajistí, ba naopak se díky nim s velkou pravděpodobností dostanete do nepříjemné situace, která vás pomalu potáhne ke dnu.


Pokud už si musíte půjčit, dobře si ohlídejte, jaké budete platit úroky, kolik vás to bude měsíčně stát, a zda na to vůbec máte.
výpočet na kalkulačce


Odkládejte si finanční rezervu. Nikdy nevíte, kdy vám přijde vhod. Rozhodně byste tedy neměli žít od výplaty k výplatě, ale pravidelně spořit, třeba po malých částkách.


Pište si své příjmy, ale především výdaje. Pokud nic nezanedbáte a budete pravidelně a poctivě zaznamenávat všechny položky, tak možná brzy přijdete na to, že utrácíte mnoho peněz za hlouposti, bez kterých se můžete obejít.

.


Finanční gramotnost je potřeba pěstovat již od základní školy
3.6 (71.43%)7
.