Děti v hororech

Máte rádi horory? Horory buď nesnášíte, nebo je milujete. Jsou lidi, kteří tvrdí, že na horory se dívají jen psychopati a sociopati, ale podle psychologů psychopati milují komedie a romantické zamilované filmy. Takže jak je to vlastně.
Mezi zvlášť působivé horory patří ty, kde hrají děti a kde dokonce děti jsou původci zla. Je to do jisté míry pochopitelné. Dítě je pro každého a to i pro lidi, kteří nemají zatím rodičovské ambice, zosobněním čistoty a nevinnosti. Dítě to je neviňátko. Dalo by se dokonce říci, že dítě je přímo archetypem nevinnosti. Je proto více než děsivé, když dítě vystupuje na straně zla. Pojďme si připomenout některé horory, kde hraje hlavní roli dítě.
 strašidelná vila
·         Vymítač ďábla– staré horory nám obvykle přijdou úsměvné, protože žijeme v době digitálních efektů. To neplatí o snímku z roku 1973, Vymítač ďábla, kde se Satan zabydlí v malé holčičce. Je to nepochybně jeden z nejděsivějších hororů, který kdy uvidíte.
·         Osvícení – taktéž starší horor, který Vás ovšem bude pronásledovat do konce života. Jedná se o kultovní horor geniálního režiséra Stanleyho Kubricka. Příběh je děsivý v tom, že ožívá minulost a tedy i dvojčátka Gradyovy, které byly zavražděny svým otcem, který zešílel.
·         Orphan – zvláště děsivý příběh o velmi zvláštní dívce Ester, v jejíž blízkosti se dějí děsivé věci.  Adoptivní rodina z Ruska umírá při požáru, sestra v dětském domově, kde je dívka dočasně umístěna, je ubita k smrti, neštěstí se nevyhýbá ani nové adoptivní rodině, kolem Ester je příliš mnoho záhadných náhod.
socha u náhrobku
·         Dobrý synek– Maculay Culkin, kterého si pamatujete, jako roztomilého chlapce z filmové trilogie Sám doma zde hraje trochu odlišnou roli. Sadistický chlapec bez špetky empatie Vás bude šokovat.
·         Carrie– a další kultovní film staršího data o nešťastné dívce, kterou na střední škole velmi nelítostně šikanovali spolužáci a jejíž matka byla náboženská fanatička. To je samo o sobě horor. Co teprve nepříliš vydařený maturitní ples.